Czy firma może mieć silną tożsamość, która apeluje do świadomości klientów, jeżeli pomiędzy jej poszczególnymi komórkami nie ma komunikacji lub wymiana informacji prowadzona jest niekonsekwentnie? Czy taka organizacja może być konkurencyjna w stosunku do swoich rynkowych rywali?

Pasiony Group, angielska firma konsultingowa, przedstawiła gastronomicznej firmie Ping Pong z Londynu koncepcję polegającą na zaangażowaniu wysoko postawionych menadżerów do pracy na najniższych szczeblach organizacji. Ćwiczenie tak zainteresowało przedstawicieli firmy, że pomysł został zrealizowany po raz pierwszy w ubiegłym roku, a powtórzony w bieżącym. W wewnętrznej terminologii firmy inicjatywa zyskała nazwę ”Najdłuższy Dzień”. Tegoroczną edycję przeprowadzono 5 marca. Zatrudnieni w centrali menadżerowie opuścili swe gabinety i udali się do pracy w należących do firmy restauracjach – na terenie Londynu było ich dwanaście. Przed ubiegłorocznym, pierwszym ćwiczeniem, większość pracowników głównego oddziału przedsiębiorstwa nigdy wcześniej nie stanęła za ladą, co więcej pracownicy restauracji nigdy osobiście nie poznali menadżerów, z którymi codziennie prowadzili telefoniczne rozmowy. Centrala firmy i jej oddziały, a więc ludzie mający tworzyć zespół, przedzieleni byli więc potencjalną barierą.
Mo Mokhtar, dyrektor zarządzający Pasiony Group, ocenia, że tego typu ćwiczenie pokazuje zarówno kadrze menadżerskiej, jak i pozostałym pracownikom, że właściwa komunikacja jest ważna i znacznie usprawnia zarządzanie. – Taka inicjatywa to okazja do rozmów i poznania sposobów na usprawnienie pracy – dodaje Mo Mokhtar.

Badanie, przeprowadzone przez Pasiony Group po inauguracyjnym ćwiczeniu, wykazało, że relacje między pracownikami restauracji i kadrą zarządzającą zostały znacząco wzmocnione. W rezultacie, w ciągu 18 miesięcy sprzedaż w lokalach wzrosła o 16 proc., a rotacja kadry zmniejszyła się do poziomu poniżej 10 proc. To dowód, że wiedza przyswojona przez menadżerów podczas tego typu inicjatyw przyniosła rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *